2020 Collegiate Big Apple International Indoor Championships

Spring City, PA

29 Feb - 1 Mar 2020

Local Time 2020-07-16 08:35:18
Collegiate Womens Indoor

UVA
CUSE
5 - 1
U
ODU
SJU
1 - 1
U
RUFH ONYX
UMD RED
1 - 8
U
DRE BLU
RUFH SCRLT
1 - 10
U
HAWKS
UMD BLK
1 - 5
U
CUSE
DRE GLD
6 - 1
U
FRFLD
UVA
0 - 4
U
ODU
UMD RED
2 - 6
U
SJU
RUFH ONYX
4 - 2
U
DRE BLU
UMD BLK
2 - 1
U
RUFH SCRLT
HAWKS
6 - 0
U
CUSE
FRFLD
2 - 4
U
DRE GLD
UVA
2 - 5
U
ODU
RUFH ONYX
3 - 0
U
SJU
UMD RED
0 - 5
U
DRE BLU
HAWKS
1 - 0
U
DRE GLD
FRFLD
2 - 4
U
CUSE
RUFH ONYX
13 - 4
Crossover 1
DRE GLD
HAWKS
3 - 1
Crossover 2
CUSE
DRE GLD
3 - 1
Classification 9/10th
RUFH ONYX
HAWKS
3 - 5
Classification 11/12th
DRE BLU
UMD BLK
1 - 1 (0 - 2 SO)
Crossover 3
ODU
SJU
3 - 3 (2 - 0 SO)
Crossover 4
UMD RED
UVA
3 - 1
Semi Finals 2
RUFH SCRLT
FRFLD
3 - 2
Semi Finals 1
DRE BLU
SJU
3 - 3 (0 - 1 SO)
Classification 7/8th
UMD BLK
ODU
3 - 1
Classification 5/6th
RUFH SCRLT
UMD RED
1 - 2
Finals
FRFLD
UVA
5 - 0
Classification 3/4th
Officials
Appointment Name Country Appointed By
Technical Official TAITT Justin BAR
Technical Officer ZELKIN Rene USA
Technical Officer KOLLER Jennifer USA
Technical Officer VEERASAWMY Morton USA
Technical Officer SHU Ian PER
Technical Officer SCOTT Kim USA
Technical Officer SANDS-CORL Regina USA
Technical Officer RUTKOWSKI Renee USA
Technical Officer RUMLER-FLOOD Samantha USA
Technical Officer PIPER Gena USA
Technical Officer PHELAN John USA
Technical Officer MILLEN Fenna USA
Technical Officer OTIENO Rael KEN
Technical Officer HOGAN Laurie CAN
Technical Officer DAVIS Scott CAN
Technical Officer DUDEK Aaron USA
Umpires Manager ST. ROSE Roger TTO
Assistant Umpires Manager STEWART Wendy CAN
Assistant Umpires Manager GOBINSINGH Donny TTO
Assistant Umpires Manager SOTERIADES Constantine USA
Umpire MCGINLEY Brooke USA
Umpire SOHNS Sascha GER
Umpire YURKOFSKY Judith USA
Umpire WUDRICH Joanne CAN
Umpire WILLIAMSON Vanessa CAN
Umpire VIGNARAJASAMA Arevinth GBR
Umpire BASTOBBE Christoph GER
Umpire UBA Karen USA
Umpire BOCKELMANN Sophie GER
Umpire ANTON Jen USA
Umpire MANZIANO Nicole USA
Umpire MIKELSON Allie USA
Umpire LAMM Lizzy USA
Umpire SCHUSCHEL Nadine GER
Umpire ESCOTT Efrie USA
Umpire ESTRADA Andrew USA
Umpire FAIAS Ana POR
Umpire FARREN Gerrit GER
Umpire PAQUETTE Austin CAN
Umpire BAIR Ridge USA
Umpire HESSELMAN Philipp GER
Umpire MILES Alex CAN
Appointments
2020-02-29 2020-02-29 2020-02-29 2020-02-29 2020-02-29 2020-02-29 2020-02-29 2020-02-29 2020-02-29 2020-02-29 2020-02-29 2020-02-29 2020-02-29 2020-02-29 2020-02-29 2020-02-29 2020-02-29 2020-02-29
# Details Umpires Reserve/Video Scoring/Timing Technical Officer
1 UVA v CUSE (U)
08:00:00
BOCKELMANN Sophie (GER) PIPER Gena (USA) VEERASAWMY Morton (USA)
MCGINLEY Brooke (USA) SCOTT Kim (USA)  
2 RUFH ONYX v UMD RED (U)
08:50:00
FAIAS Ana (POR) RUMLER-FLOOD Samantha (USA) OTIENO Rael (KEN)
YURKOFSKY Judith (USA) SANDS-CORL Regina (USA)  
3 ODU v SJU (U)
08:50:00
UBA Karen (USA) PIPER Gena (USA) RUTKOWSKI Renee (USA)
ESCOTT Efrie (USA) DAVIS Scott (CAN)  
4 HAWKS v UMD BLK (U)
09:40:00
ANTON Jen (USA) PHELAN John (USA) VEERASAWMY Morton (USA)
MIKELSON Allie (USA) RUMLER-FLOOD Samantha (USA)  
5 DRE BLU v RUFH SCRLT (U)
09:40:00
MANZIANO Nicole (USA) HOGAN Laurie (CAN) DAVIS Scott (CAN)
SCHUSCHEL Nadine (GER) SHU Ian (PER)  
6 CUSE v DRE GLD (U)
10:30:00
FAIAS Ana (POR) ZELKIN Rene (USA) RUTKOWSKI Renee (USA)
WUDRICH Joanne (CAN) KOLLER Jennifer (USA)  
7 FRFLD v UVA (U)
11:20:00
ESCOTT Efrie (USA) MILLEN Fenna (USA) OTIENO Rael (KEN)
YURKOFSKY Judith (USA) PHELAN John (USA)  
8 ODU v UMD RED (U)
12:10:00
LAMM Lizzy (USA) SHU Ian (PER) RUMLER-FLOOD Samantha (USA)
MIKELSON Allie (USA) ZELKIN Rene (USA)  
9 SJU v RUFH ONYX (U)
12:10:00
MANZIANO Nicole (USA) RUTKOWSKI Renee (USA) SANDS-CORL Regina (USA)
SCHUSCHEL Nadine (GER) DUDEK Aaron (USA)  
10 RUFH SCRLT v HAWKS (U)
13:00:00
PAQUETTE Austin (CAN) DAVIS Scott (CAN) SCOTT Kim (USA)
WILLIAMSON Vanessa (CAN) PHELAN John (USA)  
11 DRE BLU v UMD BLK (U)
13:00:00
ANTON Jen (USA) SANDS-CORL Regina (USA) RUTKOWSKI Renee (USA)
MCGINLEY Brooke (USA) PIPER Gena (USA)  
12 CUSE v FRFLD (U)
14:40:00
LAMM Lizzy (USA) MILLEN Fenna (USA) VEERASAWMY Morton (USA)
MIKELSON Allie (USA) PHELAN John (USA)  
13 DRE GLD v UVA (U)
15:30:00
WUDRICH Joanne (CAN) DAVIS Scott (CAN) SANDS-CORL Regina (USA)
ESCOTT Efrie (USA) ZELKIN Rene (USA)  
14 ODU v RUFH ONYX (U)
16:20:00
ANTON Jen (USA) SCOTT Kim (USA) DAVIS Scott (CAN)
FARREN Gerrit (GER) MILLEN Fenna (USA)  
15 SJU v UMD RED (U)
16:20:00
LAMM Lizzy (USA) RUTKOWSKI Renee (USA) VEERASAWMY Morton (USA)
BASTOBBE Christoph (GER) PIPER Gena (USA)  
16 DRE BLU v HAWKS (U)
17:10:00
UBA Karen (USA) HOGAN Laurie (CAN) DUDEK Aaron (USA)
ESTRADA Andrew (USA) DAVIS Scott (CAN)  
17 RUFH SCRLT v UMD BLK (U)
17:10:00
BOCKELMANN Sophie (GER) SHU Ian (PER) OTIENO Rael (KEN)
MIKELSON Allie (USA) PHELAN John (USA)  
18 DRE GLD v FRFLD (U)
18:00:00
ESCOTT Efrie (USA) SANDS-CORL Regina (USA) ZELKIN Rene (USA)
ANTON Jen (USA) MILLEN Fenna (USA)  
2020-03-01 2020-03-01 2020-03-01 2020-03-01 2020-03-01 2020-03-01 2020-03-01 2020-03-01 2020-03-01 2020-03-01 2020-03-01 2020-03-01
# Details Umpires Reserve/Video Scoring/Timing Technical Officer
19 CUSE v RUFH ONYX (Crossover 1)
08:00:00
FARREN Gerrit (GER) MIKELSON Allie (USA) MILLEN Fenna (USA) SANDS-CORL Regina (USA)
MCGINLEY Brooke (USA) SHU Ian (PER)  
20 DRE GLD v HAWKS (Crossover 2)
08:00:00
VIGNARAJASAMA Arevinth (GBR) ESCOTT Efrie (USA) KOLLER Jennifer (USA) ZELKIN Rene (USA)
ESTRADA Andrew (USA) VEERASAWMY Morton (USA)  
21 CUSE v DRE GLD (Classification 9/10th)
10:50:00
SCHUSCHEL Nadine (GER) ESTRADA Andrew (USA) ZELKIN Rene (USA) MILLEN Fenna (USA)
UBA Karen (USA) DAVIS Scott (CAN)  
22 RUFH ONYX v HAWKS (Classification 11/12th)
10:50:00
BOCKELMANN Sophie (GER) ANTON Jen (USA) HOGAN Laurie (CAN) OTIENO Rael (KEN)
LAMM Lizzy (USA) KOLLER Jennifer (USA)  
23 DRE BLU v UMD BLK (Crossover 3)
12:40:00
MIKELSON Allie (USA) SCHUSCHEL Nadine (GER) SCOTT Kim (USA) DAVIS Scott (CAN)
PAQUETTE Austin (CAN) MILLEN Fenna (USA)  
24 ODU v SJU (Crossover 4)
12:40:00
UBA Karen (USA) DUDEK Aaron (USA) SHU Ian (PER)
YURKOFSKY Judith (USA) KOLLER Jennifer (USA)  
25 RUFH SCRLT v FRFLD (Semi Finals 1)
14:40:00
WILLIAMSON Vanessa (CAN) MCGINLEY Brooke (USA) DAVIS Scott (CAN) SANDS-CORL Regina (USA)
ESCOTT Efrie (USA) PHELAN John (USA)  
26 UMD RED v UVA (Semi Finals 2)
14:40:00
ANTON Jen (USA) MIKELSON Allie (USA) MILLEN Fenna (USA) DUDEK Aaron (USA)
FARREN Gerrit (GER) SHU Ian (PER)  
27 DRE BLU v SJU (Classification 7/8th)
15:40:00
UBA Karen (USA) KOLLER Jennifer (USA) RUTKOWSKI Renee (USA)
ESTRADA Andrew (USA) PIPER Gena (USA)  
28 UMD BLK v ODU (Classification 5/6th)
16:40:00
MANZIANO Nicole (USA) KOLLER Jennifer (USA) RUTKOWSKI Renee (USA)
WILLIAMSON Vanessa (CAN) SANDS-CORL Regina (USA)  
29 RUFH SCRLT v UMD RED (Finals)
17:40:00
SCHUSCHEL Nadine (GER) RUMLER-FLOOD Samantha (USA) HOGAN Laurie (CAN)
BOCKELMANN Sophie (GER) VEERASAWMY Morton (USA)  
30 FRFLD v UVA (Classification 3/4th)
17:40:00
ANTON Jen (USA) MILLEN Fenna (USA) SANDS-CORL Regina (USA)
LAMM Lizzy (USA) PHELAN John (USA)