2019 Women's Big Apple International Indoor Championships

Spring City, PA

2 - 3 Mar 2019

Local Time 2021-08-03 03:29:44
Senior Womens Indoor

ODU SLV
ADNC
0 - 3 (0 - 1)
Pool A
UVAC
GOA
6 - 3 (3 - 0)
Pool B
SNK ATK
ADNC
2 - 8 (1 - 4)
Pool A
ODU SLV
PHC
1 - 6 (0 - 4)
Pool A
SNK ATK
STX
2 - 9 (2 - 5)
Pool A
ADNC
PHC
4 - 2 (2 - 2)
Pool A
UVAC
USA
1 - 4 (0 - 3)
Pool B
GOA
BMW
7 - 5 (2 - 4)
Pool B
PHC II
USA
0 - 2 (0 - 1)
Pool B
PHC
STX
2 - 5 (0 - 2)
Pool A
BMW
PHC II
0 - 1 (0 - 1)
Pool B
USA
GOA
4 - 2 (0 - 1)
Pool B
SNK ATK
ODU SLV
4 - 4 (3 - 3)
Pool A
UVAC
BMW
5 - 2 (3 - 1)
Pool B
PHC II
GOA
2 - 4 (0 - 1)
Pool B
STX
ADNC
3 - 2 (2 - 1)
Pool A
PHC
SNK ATK
9 - 3 (4 - 1)
Pool A
BMW
USA
0 - 9 (0 - 6)
Pool B
ODU SLV
STX
1 - 7 (1 - 3)
Pool A
UVAC
PHC II
6 - 1 (3 - 0)
Pool B
STX
UVAC
3 - 2 (3 - 1)
Semi Final 1
USA
ADNC
2 - 1 (2 - 1)
Semi Final 2
STX
USA
1 - 7 (1 - 3)
Finals
Officials
Appointment Name Country Appointed By
Technical Official ZELKIN Rene USA
Technical Official SCOTT Kim USA
Technical Official RUTKOWSKI Renee USA
Technical Official NYTE Rael KEN
Technical Official TAITT Justin BAR
Technical Official LIPKA Mike USA
Technical Official ULLAH Chapal BAN
Technical Official HOGAN Laurie CAN
Technical Official VEERASAWMY Morton USA
Technical Official HAYNES Wayne USA
Technical Official DUDEK Aaron USA
Technical Official WILFONG Peg USA
Technical Official DELONG Mary Lib USA
Technical Official DAVISON Traci USA
Technical Official SANDS-CORL Regina USA
Technical Delegate HESS Lurah USA
Technical Delegate BURKE Cameron BAR
Umpires Manager BRADA Yolande NED
Assistant Umpires Manager WENRICH Dean USA
Assistant Umpires Manager GOMES Susie TTO
Assistant Umpires Manager STEWART Wendy CAN
Umpire VIGNARAJASAMA Arevinth GBR
Umpire WILLIAMSON Vanessa CAN
Umpire UBA Karen USA
Umpire YURKOFSKY Judith USA
Umpire SOTERIADES Constantine USA
Umpire ABBOT Rob IRL
Umpire SCHARWAECHTER Denis GER
Umpire SCHAFER Tanja RSA
Umpire RUZZAK Duncan SCO
Umpire ALEXANDER Dallas USA
Umpire MANZIANO Nicole USA
Umpire MACCARIELLA Tracy USA
Umpire LAMM Lizzy USA
Umpire HESSELMAN Philipp GER
Umpire HAHN Ashley USA
Umpire GARDELER Laszlo GER
Umpire FARREN Gerrit GER
Umpire ENGELBERTINK Pascal NED
Umpire BAIR Ridge USA
Umpire MILES Alex CAN
Appointments
2019-03-02 2019-03-02 2019-03-02 2019-03-02 2019-03-02 2019-03-02 2019-03-02 2019-03-02 2019-03-02 2019-03-02 2019-03-02 2019-03-02
# Details Umpires Reserve/Video Scoring/Timing Technical Officer
1 ODU SLV v ADNC (Pool A)
08:00:00
YURKOFSKY Judith (USA) TAITT Justin (BAR) NYTE Rael (USA)
SCHAFER Tanja (RSA) ULLAH Chapal (BAN)  
2 UVAC v GOA (Pool B)
09:40:00
MACCARIELLA Tracy (USA) DUDEK Aaron (USA) HOGAN Laurie (CAN)
SCHARWAECHTER Denis (GER) WILFONG Peg (USA)  
3 SNK ATK v ADNC (Pool A)
10:30:00
SCHAFER Tanja (RSA) DAVISON Traci (USA) LIPKA Mike (USA)
ABBOT Rob (IRL) RUTKOWSKI Renee (USA)  
4 ODU SLV v PHC (Pool A)
11:20:00
UBA Karen (USA) ZELKIN Rene (USA) TAITT Justin (BAR)
RUZZAK Duncan (SCO) HOGAN Laurie (CAN)  
5 SNK ATK v STX (Pool A)
13:00:00
VIGNARAJASAMA Arevinth (GBR) DUDEK Aaron (USA) RUTKOWSKI Renee (USA)
FARREN Gerrit (GER) ULLAH Chapal (BAN)  
6 UVAC v USA (Pool B)
13:50:00
SCHAFER Tanja (RSA) DUDEK Aaron (USA) RUTKOWSKI Renee (USA)
UBA Karen (USA) VEERASAWMY Morton (USA)  
7 ADNC v PHC (Pool A)
13:50:00
WILLIAMSON Vanessa (CAN) SCOTT Kim (USA) DAVISON Traci (USA)
LAMM Lizzy (USA) DELONG Mary Lib (USA)  
8 GOA v BMW (Pool B)
14:40:00
FARREN Gerrit (GER) DAVISON Traci (USA) NYTE Rael (USA)
HAHN Ashley (USA) DUDEK Aaron (USA)  
9 PHC II v USA (Pool B)
16:20:00
GARDELER Laszlo (GER) NYTE Rael (USA) SCOTT Kim (USA)
UBA Karen (USA) WILFONG Peg (USA)  
10 PHC v STX (Pool A)
17:10:00
HAHN Ashley (USA) LIPKA Mike (USA) DUDEK Aaron (USA)
RUZZAK Duncan (SCO) HAYNES Wayne (USA)  
11 USA v GOA (Pool B)
18:50:00
MANZIANO Nicole (USA) DELONG Mary Lib (USA) VEERASAWMY Morton (USA)
SCHAFER Tanja (RSA) ULLAH Chapal (BAN)  
12 BMW v PHC II (Pool B)
18:50:00
LAMM Lizzy (USA) HAYNES Wayne (USA) HOGAN Laurie (CAN)
GARDELER Laszlo (GER) DAVISON Traci (USA)  
2019-03-03 2019-03-03 2019-03-03 2019-03-03 2019-03-03 2019-03-03 2019-03-03 2019-03-03 2019-03-03 2019-03-03 2019-03-03
# Details Umpires Reserve/Video Scoring/Timing Technical Officer
13 SNK ATK v ODU SLV (Pool A)
08:50:00
WILLIAMSON Vanessa (CAN) VEERASAWMY Morton (USA) DUDEK Aaron (USA)
UBA Karen (USA) HAYNES Wayne (USA)  
14 UVAC v BMW (Pool B)
08:50:00
HAHN Ashley (USA) HOGAN Laurie (CAN) SCOTT Kim (USA)
MANZIANO Nicole (USA) ULLAH Chapal (BAN)  
15 PHC II v GOA (Pool B)
09:40:00
SCHARWAECHTER Denis (GER) NYTE Rael (USA) WILFONG Peg (USA)
BAIR Ridge (USA) SANDS-CORL Regina (USA)  
16 STX v ADNC (Pool A)
10:30:00
FARREN Gerrit (GER) NYTE Rael (USA) WILFONG Peg (USA)
WILLIAMSON Vanessa (CAN) SANDS-CORL Regina (USA)  
17 PHC v SNK ATK (Pool A)
12:10:00
LAMM Lizzy (USA) TAITT Justin (BAR) NYTE Rael (USA)
MILES Alex (CAN) RUTKOWSKI Renee (USA)  
18 BMW v USA (Pool B)
12:10:00
VIGNARAJASAMA Arevinth (GBR) DUDEK Aaron (USA) HOGAN Laurie (CAN)
YURKOFSKY Judith (USA) DAVISON Traci (USA)  
19 UVAC v PHC II (Pool B)
13:00:00
BAIR Ridge (USA) TAITT Justin (BAR) NYTE Rael (USA)
RUZZAK Duncan (SCO) RUTKOWSKI Renee (USA)  
20 ODU SLV v STX (Pool A)
13:00:00
SCHAFER Tanja (RSA) SCOTT Kim (USA) HOGAN Laurie (CAN)
FARREN Gerrit (GER) DAVISON Traci (USA)  
21 STX v UVAC (Semi Final 1)
15:30:00
WILLIAMSON Vanessa (CAN) TAITT Justin (BAR) ZELKIN Rene (USA)
UBA Karen (USA) DUDEK Aaron (USA)  
22 USA v ADNC (Semi Final 2)
15:30:00
MANZIANO Nicole (USA) VEERASAWMY Morton (USA) HOGAN Laurie (CAN)
YURKOFSKY Judith (USA) NYTE Rael (USA)  
23 STX v USA (Finals)
18:00:00
SCHAFER Tanja (RSA) WILFONG Peg (USA) ZELKIN Rene (USA)
HAHN Ashley (USA) VEERASAWMY Morton (USA)